Alerji Nasıl Tespit Edilir?

Alerji Nasıl Tespit Edilir?

ALERJİK HASTALIKLARIN TANISI NASIL YAPILIR ?
Alerjik hastalıklar her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte alerjik hastalıkların tespiti için yeni tanı yöntemleri geliştirilmektedir. Alerjik hastalıkların tespitinde en çok kullanılan tanı yöntemli deri prick test olarak devam etmektedir. Alerjik rinit ve astım tanısını koymak için son derece önemlidir ama tanı koymada veya tedavide bazen yeterli olamamaktadır. Yeni teknolojiler ile landa alerjenler aranmaktadır. Bütün bu testler uygun ve doğru şekilde yapıldığında alerjik hastalıkların tedavisi mümkün olabilmektedir.    
Alerji tanısında hangi yöntemler uygulanır ?

Alerjik hastalıklar kendini farklı şikayetlerle gösterebilir. Alerjik bir hastalıktan şüpheleniyorsanız alerji uzmanlarından yardım almanız son derece önemlidir.

Alerjik hastalıkların tanısı koymak için en çok uygulanan yöntem  Deri Prick ve İntradermal testlerdir

Deri prick test ve intradermal test ile cildin içine ya da altına az miktarda şüpheli bir alerjeni sokarak, sadece 15-20 dakika içinde herhangi bir reaksiyon olup olmayacağı gözlemlenir. Bu reaksiyonlara, prick bölgesinde lokal histamin salınımı neden olur. Herhangi bir anti-histamin ilacı kullanıyorsanız, sonuçları etkileyebileceğinden, bunlar cilt testi testi için 3 gün önce durdurulmalıdır .

Kontakt Dermatit ve kaşıntı şikayetlerini araştırmak için yama testi kullanıyoruz. Deri prick testlerinden farklı olarak,  yama testlerinin en az 48 saat süreyle sırtınızda durması gerekir.Doğal kauçuk lateks, koruyucu maddeler, metaller, parfümler, kozmetikler, deri, kimyasallar, lanolin ve bitkiler gibi deri ile sık sık temas eden birçok madde için yapılabilir. Şikayetlerine yol açacağını düşündüğünüz tetikleyebilecek kimyasallar düşünülüyorsa bazen bu listeye ek maddeler eklenir. Egzamaya yol açtığı düşünülen belirli gıda alerjileri için, reaksiyona neden olduğunu düşündüğünüz maddenin bir örneğini yanınızda getirmeniz istenebilir.

Spesifik IgE kan testleri, duyarlanma hakkında daha fazla ayrıntı sağlayabilir ve bu nedenle alerjeni tanımlamak için yardımcı olabilir.

Alerjenler, sıcaklık ve sindirim ile değişebilen çok sayıda proteinden oluşur. Moleküler veya komponent IgE kan testleri ile alerjilerinizin gelişiminin tahmin edilmesine ve izlemesine yardımcı olur, herhangi bir çapraz reaksiyonu ortaya çıkarır ve ciddi bir reaksiyon riskini tahmin eder.

Bazofil aktivasyon testlerinde kanda alerji hücreleri alerjenlerle temas ettirilip oluşan kimyasallar ölçülerek yapılır hasta için herhangi bir soruna yol açmadan gıda veya ilaçların alerjik reaksiyona yol açıp açmadığına bakılır.

Alerji için nihai veya “altın standart” test, besin veya ilaç provakasyon testleridir. Bu genellikle bir gıda veya ilaçtan şüphelenildiğinde yapılır. Böyle bir alerjen provokasyon testi, eğitimli uzmanlar tarafından güvenli koşullar altında yapılmalıdır. Kapsamlı bir değerlendirmeden sonra, alerji uzmanları bir gıda veya ilaç provokasyondan faydalanıp faydalanamayacağınıza karar verir.

Tüm alerji testlerinin, sonuçların yorumlanması ayrıntılı bir tıbbi öykü ile uzun yıllar eğitim ve deneyim sahibi alerji uzmanı gerektirir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir