Alerjist Nedir?

ALERJİ UZMANI ( ALERJİST ) NEDİR ?

Günümüzde çok sık karşımıza çıkan alerjik hastalıklar her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bazı alerjik problemler bahar geldiğinde burun akıntısı ile yani hafif bir saman nezlesi gibi herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan veya çok az ilaç kullanılarak atlatılabilirken bazı alerjiler ise hayatı tehdit eden alerjik şoka yol açabilir. Alerjileriniz, antihistaminik veya dekonjestan içeren ilaçların kullanımıyla kontrol edilebilir, fakat alerjiler ilerlediğinde günlük aktivitelerinizi etkileyebilir ve yaşam kalitenizi azaltabilir. En önemlisi alerjiler yaşamınızı tehdit edebilir.
Alerjik hastalığınıza yol açan alerjenleri kontrol altına alarak hayatınızın da kontrolünü sağlamış olursunuz. Alerjik hastalıkların tanısı ve tedavisine yönelik bir çözüm bulmak için bir alerjistten yardım almanız gerekir.

ALERJİK HASTALIKLARI VE ASTIMI ALERJİ UZMANI ( ALERJİST ) MI TEDAVİ EDER?

Alerjistler astım ve diğer alerjik hastalıkların tanı ve tedavisi konusunda eğitim almış doktorlardır. Alerjistler astım ve diğer alerjik hastalıklara yol açan alerjenleri saptamak amacıyla kullanılan testleri yapmak için özel eğitim almışlardır. Alerjik hastalıkların tedavi ve önlenmesi konusunda her türlü tıbbi bilgiyi alarak uzman olurlar.
Ülkemizde Alerjist olmak için, iç hastalıkları, çocuk hastalıkları, göğüs hastalıkları veya dermatoloji anabilim dalında eğitimin almak zorunludur, sonrasında alerji hastalıklar üst ihtisas sınavını kazanarak 3 yıl süreyle ana branşının üzerinde yan dal olan alerji bölümünde eğitimi almaları gereklidir. Sağlık Bakanlığı tarafından diplomaları onaylanan alerji uzmanları alerjik hastalıkların tanı ve tedavisini yapabileceği konusunda her türlü bilgi ve tecrübeye sahip olduğundan emin olabilirsiniz.

ALERJİ NEDİR ?

Bağışıklık sistemimiz virüs ve bakterileri karşı bizi korumak için mükemmel şekilde çalışır fakat bazen alerjen olarak adlandırdığımız dış ortamdaki maddelere karşı aşırı tepki gösterir.
Alerji taşımış olduğu genetik yatkınlıkla beraber çevremizde bulunan alerjen olarak adlandırılan normalde zararsız olan madde ya da maddelere karşı bağışıklık sistemimizin aşırı derecede abartılı ve zararlı savunma tepkisi göstermesi olarak tanımlanabilir. Bağışıklık sisteminin göstermiş olduğu aşırı yanıt neticesinde birçok kimyasal ürün oluşur ve kimyasal ürünlerin aşırı olması ciltte kaşıntıdan alerjik şoka kadar değişebilecek istenmeyen tepkilerin görülmesine yol açar.

ALERJİK REAKSİYONLARIN NEDENLERİ?

Alerjik reaksiyonların oluşmasına yol açabilecek tetikleyenler “alerjenler” olarak adlandırılan yüzlerce sıradan madde vardır. En yaygın olanlar arasında bitki polenleri, küfler, ev tozu (toz akarları), hamamböceği, evcil hayvanlar, endüstriyel kimyasallar, gıdalar, ilaçlar, tüyler ve böcek sokmaları sayılabilir.

ALERJİ VE ASTIM KİMLERDE GELİŞİR?

Astım ve alerjik hastalıklar yaş, cinsiyet, ırk veya sosyoekonomik faktörlerden bağımsız olarak herkesi etkileyebilir. Astım ve gıda alerjileri çocuklarda daha yaygın olduğu görülse de, her yaşta ilk kez ortaya çıkabilirler. Bazen alerji belirtileri çocuklukta başlar, uzun yıllar kaybolur ve yetişkin yaşamında tekrar başlayabilir.
Kesin genetik faktörler henüz anlaşılmamış olsa da, astım ve alerjik hastalıkların gelişmesinde kalıtsal bir eğilim vardır. Duyarlı kişilerde hormonlar, stres, duman, parfüm veya diğer çevresel kimyasal maddeler de alerjinin ortaya çıkmasında rol oynayabilir.

ALERJİK HASTALIKLAR NELERDİR ?

Alerjik şikayetlerin ortaya çıkmasında rol oynayan alerji hücreleri vücudun her yerinde mevcuttur. Bu yüzden vücudun herhangi bir yerinde alerjik reaksiyon meydana gelebilir, ancak genellikle alerjenlerle daha sık temas halinde olan organlarda daha çok alerjik şikayetler görülür. En sık alerjik belirtiler burun, göz, akciğer, mide, sinüs, boğaz ve deride görülür. Bunun nedeni, özellikle bağışıklık sistemi hücrelerinin, hava yolu, sindirim sistemi veya deri gibi bire bir alerjenlere temas ettiği yerde göstermiş olduğu tepkiye bağlıdır.
Başlıca alerjik hastalıklar :

Astım,

Alerjik Rinit ( Saman Nezlesi),

Alerjik Konjuktivit,

Egzema (Atopik Dermatit),

Ürtiker (Kurdeşen),

Kontakt dermatit,

Gıda Alerjisi,

İlaç Alerjileri,

Böcek Alerjileri,

Mesleki Alerjiler,

Anaflaksi (Alerjik Şok) olarak görülür.

ALERJİ UZMANINA ( ALERJİST ) NE ZAMAN GİTMELİYİM ?

Her zaman kendini hasta ve yorgun, uykusuz hissediyorsan ve yanında öksürük, baş ağrısı veya burun tıkanıklığı varsa, bir alerjist görme zamanı gelmiştir. Alerjik hastalıklar zamanla ilerler ve önlem alınmazsa ciddi sorunlara dönüşebilir. Alerjik rinit ile başlayan şikayetler astımla sonuçlanabilir.
Alerji hastaları şikayetlerinin devamlı olmaya başladığında örneğin hapşırma, burun tıkanıklığı veya hırıltı solunum gibi sık görülen semptomlara zamanla alışabilir. Ayrıca bu şikayetlerin hiç geçmeyeceğini düşünüp hayal kırıklığı yaşayabilirler. Halbuki bir alerjist yardımıyla, bu semptomlar ortadan kaldırılabilir, önlenebilir veya kontrol edilebilir ve böylece yaşam kalitesinde büyük iyileşme sağlanabilir.
Astımı ve diğer alerjik hastalıkları etkin bir şekilde kontrol altına almak, planlama, beceri ve sabır gerektirir. Alerjistler, bu konuda almış oldukları uzman eğitimi ile kişisel durumunuz için bir tedavi planı oluşturabilir. Amaç, olabildiğince normal ve semptomsuz bir hayat sürmenizi sağlamaktır.

Alerjist muayenesi şunları içerebilir:

Alerji testi: Alerji uzmanı genellikle hangi alerjenlerin rol oynadığını belirlemek için testler yapar.

Önleme eğitimi: Astımı veya diğer alerjiler hastalıkları tedavi etmede en etkili yaklaşım, ilk başta durumu tetikleyen faktörlerden kaçınmaktır. Alerjenlerden tamamen kurtulmak mümkün olmadığında bile, alerjene maruz kalmayı azaltmanız daha az ilaç kullanımınıza ve daha az şikayetinizin olmasına yardımcı olabilir.

İlaç reçeteleri: Hem astımı hem de alerjiyi tedavi etmek için bir takım yeni ve etkili ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçların sizin için en uygun şekilde kullanmanızı düzenler.

Alerji aşıları ( İmmünoterapi): subkutan veya dil altı tabletleri olarak size uygun şekilde düzenler.

Alerji aşıları haftalık sonra aylık olarak alerji sorunlarına neden olan alerjenler hastaya verilerek alerjik sorunlarınız zamanla azalır ve ortadan kaybolabilir. Alerji aşılarının alerji uzmanı kontrolünde yapılması uygun olur.
Bir alerjist görmenizi gerektirecek durumlar çok farklı olabilir. Eğer aşağıdaki gibi şikayetleriniz varsa:
Kronik sinüs enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonları veya faranjit gibi enfeksiyonlar yaşıyorsan, devamlı burun tıkanıklığı veya solunum zorluğu gibi belirtilerin oluyorsa.
Saman nezlesi veya yılın birkaç ayı dışında devamlı öksürük şikayetlerin varsa.
Antihistaminikler ve diğer ilaçlar, alerji belirtilerinizi kontrol altına almıyorsa veya halsizlik iştah artımı ve uyuşukluk gibi ilaç yan etkileri oluyorsa.
Astım veya diğer alerjik hastalıklarınız günlük aktivitelerinizi sürdürmenizi etkiliyorsa.
Astım ya da alerjileriniz hayatınızın kalitesini düşürüyorsa
Ciddi ağır astım işaretleri yaşıyorsanız ve sık sık astım atakları geçiriyorsanız.
Karın ağrısı, şişkinlik, ishal ataklarınız oluyorsa
Ciltte kabarıklık, kaşıntı veya kızarıklıklar oluyorsa
İlaç, gıda veya böcek sokmalarından sonra ciddi alerjik reaksiyonlar görülüyorsa
Alerji uzmanı tarafından görülmeniz gerekir.